sadsad x
asdasd

Zeytin Taş Yağ - Kuzey Kıbrıs'ta Zeytinyağı Değirm

Arzu Evren İpekçi

Hiperlink Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Kıbrıs Adası’nda zeytinin milattan öncesine dayanan köklü bir geçmişi vardır. Birçok milletin egemenliği altına girmiş ve hepsinden de ayrı ayrı mimari eserler günümüze kadar ulaşmıştır. Kaleler, camiler, kiliseler, tarihi konaklar, okullar vb. her biri birbirinden değerli bu eserler gibi yağ değirmenleri “yağhaneler” de geçmişimizin korunmayı en çok hak eden tanıklarındandır. Osmanlı ve İngiliz dönemlerinde zeytin ağaçlarının değeri o kadar yüksekti ki her biri için ayrı tapu belgeleri dahi çıkarılmıştı. Bu bile o dönem insanının zeytin ağaçlarına verdiği değerin açık kanıtlarıdır.

  Günümüze gelindiğinde her ne kadar geleneksel zeytinyağı çıkarma tekniklerinin yerini elektrikli modern sistemler alsa da eski yağ değirmenleri (yağhaneler) bize geçmiş mirasımızın en değerli parçalarından biri olarak kalacaktır.

  Bu kitap zeytin tarihi ve zeytinyağı çıkarma tekniklerine dair her şeyi bulabileceğiniz bir kaynaktır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki birçok zeytinyağı değirmeni yerlerinde incelenmiş, mimari detayları çıkarılmış ve sizin için bir araya getirilmiştir.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ocak 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 23.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 203
  Barkod : 9786052811580

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Arzu Evren İpekçi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.