sadsad x
asdasd

Türk Sinemasında İstanbul

Olkan Özyurt

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • İstanbul belki de dünyanın en fotojenik şehri. Yerli sinemacılar için de taşı toprağı altın bir şehir… Türk sinemasında başlangıcından bugüne kadar 7 bin civarında film yapıldı. Tamamı ya da kıyısından köşesinden bu filmlerin yüzde 80’i İstanbul’da geçti.

  İstanbul Sokaklarında, Boğaziçi Şarkısı, Sevmek Zamanı, Gurbet Kuşları, Üsküdar İskelesi, Aaah Güzel İstanbul, Beyoğlu’nun Arka Yakası, Adalardan Bir Yâr Gelir Bizlere, Görünmeyen Adam İstanbul’da, İstanbul Kan Ağlarken, Balatlı Arif, İstanbul Çiçekleri, İstanbul Kanatlarımın Altında, Laleli’de Bir Azize, Uçan Daireler İstanbul’da, Kasımpaşalı Recep, İstanbul Hatırası, Tarzan İstanbul’da ve diğerleri…

  İstanbul’u konu edinen, İstanbul’un cadde ve sokaklarında, meydanlarında, adalarında, köşklerinde, gecekondularında, Boğaziçi’nde, Haliç’te geçen yüzlerce film…

  İstanbul, başlangıcından itibaren Türk sineması için eşsiz bir doğal set oluşturdu, gecesiyle gündüzüyle benzersiz güzelliğini sinemacılarımızın hizmetine sundu. Elinizdeki kitap, İstanbul’un beyazperdeye yansıma biçimlerini ayrıntılarıyla inceliyor, dünyada başka hiçbir kente kısmet olmamış sinema zenginliğinin, sayısız filmden oluşan bir arşivin derinliklerine dalıyor. Uzman yazarların kaleminden çıkan 13 makale, İstanbul’un orta yerindeki sinemamızı ve sinemamızın orta yerindeki İstanbul’u renkli anlatımlarla gözler önüne seriyor.

  Sinema sanatının İstanbul’a nasıl baktığı ve neler gördüğü konusunda bugüne dek hazırlanmış en kapsamlı, İstanbullular ve sinemaseverler için en zengin başvuru kaynağı.

  “Senin öyle gözlerin var ki… Yani göz değil, bir başka İstanbul.”

  (Ver Elini İstanbul, 1962)

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ağustos 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 472
  Barkod : 9786257288781

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Agah Özgüç
  Aylin Sayın Gönenç
  Barış Saydam
  Burak Göral
  Kaya Özkaracalar
  Murat Erşahin
  Müjde Işıl
  Olkan Özyurt
  Pınar Tınaz
  Rıza Oylum
  Tunca Arslan
  Uğur Vardan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.