sadsad x
asdasd

Taaşşuk-ı Talat ve Fıtnat (İncelemeli Sadeleştirilmiş Tam Metin)

Şemsettin Sami

Divit Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Türk edebiyatının ilk romanı olma özelliğini taşıyan eser, 1872’de yayınlanmıştır. Romanın, türünün edebiyatımızda ilk örneği olduğu için olsa gerek, bazı eksiklikleri vardır. Fakat bunun yanında tıpkı yazarı gibi eserin de Türk romancılığına verdiği katkı çok büyüktür. Bir aşk hikâyesini anlatan romanda hem eski Türk hikâyeciliğinden hem de modern romandan özgün kesitler bulmak mümkündür. Bu yüzden romanı, bir geçiş dönemi eseri kabul etmek mümkündür. Eser, aynı zamanda kendinden hemen sonra başlayacak Tanzimat dönemi romanını konu ve ileti açısından etkilemiştir.
  Her şeyden önce romanı, kapalı Osmanlı toplumu içinde bir anda kadının sorunlarından bahsettiği için incelemek gerekir. Bu noktada romanda dikkat çeken birinci husus “kadın”ın sosyal hayattaki durumudur. Bu yönüyle romanın çoğu yerinde yanlış olan geleneksel yaşam tarzına karşı bir isyan görülmektedir.
  Bu çalışmada roman, günümüz okurunun zorlanmadan anlayabileceği bir yapıya büründürülmeye çalışılmıştır. Kitabın baş tarafına romanın ayrıntılı incelenmesi konulmuştur.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Şubat 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 12 x 20 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 158
  Barkod : 9786258069747

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Şemsettin Sami

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.