125 TL ve üzeri Siparişlerinizde 29,90 TL Yerine 19,90 TL, 250 TL ve Üzeri Tüm Siparişlerinizde
KARGO BEDAVA!
Hesabım
Henüz üye değil misiniz?
Kayıt Ol
Sepetim

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 73 Eylül - Ekim 2022

0.0
%28
30,00 TL
21,75 TL
Kitap Bilgileri
Basım Tarihi : Ekim
Basım Yeri : Türkiye
Basim Dili : Türkçe
Boyutlar : 16cm x 24cm
Cilt Durumu : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 82
Barkod : 3990000099952

Stokta Yok

Gelince Haber Ver
30,00 TL
%28
21,75 TL
Ürün Açıklamaları

Şiirden Dergisi 73. sayısı ile okuru karşısında. Şiirden okuruna güveniyor ve okurunun elbette eleştirel bilince sahip, edebiyatı takip eden, dergileri vazgeçilmez bulan okuyucu/yorumculardan oluştuğunun bilincinde. Yoksa bir iki kitap okuyup lise ve üniversitedeki bilgilerle caka satanlardan oluşan bir okuyucu değil. Ama ne yazık ki ülkemiz böyleleriyle dolu. Hatta üniversitede hocaların, televizyonlarda yorumcuların çoğu böyle. Hatta sosyal medyada sabaha kadar şiir okuyup şiir tartışırlar. Eh bu da bir şeydir, diyemiyoruz. Cahilin cahile ne övgüsü ne yergisi bir şeye yaramıyor ne yazık ki. Bunun siyasetteki yansımasının ülkemizde nelere yol açtığını görüyoruz. Hep aynı sebepler. Cehalet ve yoksulluğun birbirini beslemesi bu sonucu doğuruyor. Ama her şeye karşı  Şiirden Dergisi grafikerimiz Deniz Şensöz'ün yaptığı yeni kapak konsepti içindeki bu kapak ile hem görsel hem içerik olarak okurları tarafından olduğu gibi edebiyat camiasında da beğeni kazanmaya devam ediyor.  Dergide yazı ve şiirleriyle yer alan yazar ve şairlerin fotoğrafları görsel olarak da dikkat çekiyor. Deniz Şensöz'e teşekkür. Klasik ve alışılmış bir sözle girelim: Her zamanki gibi yeni isimler ve zengin içeriğiyle Şiirden Dergisi yine arşivlik. Her sayısı ilgiyle karşılanan dergide bu defa iyi şair Ebubekir Eroğlu ile Cafer Yıldırım dosyaları yer alıyor. 

Ebubekir Eroğlu ile röportaj Şiirden'den, yazılar Cemil Okyay ve Yavuz Özdem'den. Cafer Yıldırım söyleşisi Halil Yeni'den, yazılar Prof. Dr. Nadir Engin Uzun, Tamer Öncül ve Eyüp Ekinci'den. Mustafa Durak bu sayıda, "Prof. Dr. Ayşe Kıran'ın Bir yerdeşlik Uygulaması" yazısı ile yer alıyor. Gjeke Marinaj (Arnavut/Amerikan) ise özellikle eski sosyalist Balkan ülkelerindeki edebiyat dünyasında karşılaşılan önemli bir duruma neşter atıyor. Protononizm teorisi savıyla edebiyatın sosyal işlevini irdeliyor. Konunun bizim ülkemizi de ilgilendireceğini düşünerek Marinaj'ın yazısını yayımladık. Celal Soycan "Okuma Notları" başlığıyla teorik okumalarına derkenar düşüyor, tartışıyor, düşünüyor.

Bu sayıda ilkini yayımladık Okuma Notları'nın. duygu'nun, dile gelemeyenin yazıya geçirilme evresini irdeliyor bu kıymetli yazıda Soycan. Artık Halim Şafak da aramızda. Ülkemizin bu değerli kaleminin ilk yazısı yine önemli bir şairimiz olan Muzaffer kale'nin şiirine ışık düşüyor. Ülkemizin önemli bir edebiyat ve kültür adamı Eray Canberk ise Metin Cengiz'e yazdığı bir mektupla Yakın Dönem Türk Şiiri adlı kitaba ilişkin düşüncelerini dile getiriyor. Bir süredir ara verdiğimiz "Dünya Şairleriyle Poetik Söyleşi"nin bu sayıdaki konuğu, ünlü İtalyan şair ve eleştiri ve deneme yazarı Dante Maffia. Bu sayıda değişik 11 ülke (Türkiye ile 12) şairinin şiirlerine yer verdik;  çevirileriyle katkıda bulunanlar: Metin Cengiz, Ahmet Yıkık, Turgut Say, Övünç Cengiz, Müesser Yeniay, Murat Yurdakul, Günay Hasan, Aynur Engin, Ersin Engin, Serkan Doğan ve Turgut Sayo. Her biri kendi ülkesinde saygın bir yere sahip bu şairlerden yapılan çeviriler ayrıca editörler kurulunda gözden geçiriliyor. Türkiye'den Mehmet Sadık Kırımlı, Metin Cengiz, Yavuz Özdem, Tamer Öncül, Tuğrul Keskin, Mustafa Durak, Fahrettin Koyuncu, Başak Tuncel, Kenan Kocatürk, Ulaş Yiğiter, Mustafa Seyfi, Bülent Akay, Faik Güçlü, Yaşar Akalın, Hatice Hamarat, Erdoğan Kul, Eser Ceran Erdi, Kaplan, Mustafa Müezzinoğlu, Ayşe Şafak Kanca, Seçil Hidayet, Filiz Kalkışım Çolak, Osman Akyol şiirleriyle dergide yer aldılar.
 


Basım Tarihi : Ekim
Basım Yeri : Türkiye
Basim Dili : Türkçe
Boyutlar : 16cm x 24cm
Cilt Durumu : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 82
Barkod : 3990000099952

Yazar Adı
Kolektif

Ürün Yorumları
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.