sadsad x
asdasd
Yeni

Seçkinler Kitabı - Kitab-ı Ekabir

Rıza Zelyut

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Ekrem İmamoğlu
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

  Sevgili Dostlarım,

  Kendimi bildim bileli edebiyatın, özellikle de şiirin insanı insana yaklaştıran çok önemli bir sanat olduğuna inanırım. Şiir ve edebiyat sevginin yeşermesinde de önemlidir. O nedenle fırsat buldukça şiiri yanı başımdan eksik etmemeye çalışırım. Şiirin gücü bambaşkadır benim için.

  Şiir bizim kültürümüzde hep var. Yüzyıllar öncesinden bugüne ulaşan ozanlarımız şiirin gücüyle, şiirin bilgeliğiyle bu toplumda her daim güçlü bir nefes oldu. Şiir her zaman derdimizin tercümanı, sevincimizin karşılığı olmuştur bu topraklarda. Şiirin insanlara yardım edebileceğini, onları kötülüklere karşı birleştireceğini düşünürüm. Âşık Veysel’in dediği gibi “senlik benlik” kavgasının yegâne ilacıdır şiir. Evrensel dirliğimizin sesi Yunus Emre ne güzel demiş:

  Senlik benlik olucağız, iş ikilikte kalır, Çıktık ikilik evinden, sen beni yağmaya verdik.

  Ne mutlu bize ki Yunus Emre, Mevlana, Fuzulî, Nesimî, Nedim, Bâkî gibi ismini burada sayamadığım yüce gönüllü şairlerimiz var. Avnî, Muhibbî gibi şiirin gücünün farkındalığıyla büyük şiirler, büyük tarihler yazmış şair padişahlarımız da var. Bu toprakların renkliliğini ve bereketini bu çeşitliliği oluşturan anlayışa borçlu olduğumuza inanırım.

  Elinizdeki kitap Türk kültürüne rengini veren, yüzyıllardan süzülüp gelmiş beyitlere, mısralara can katan büyük şiir geleneğimizden yapılmış özenli bir derleme. İBB Yayınları’nın ortaya koyduğu değerli eserlerden biri de Rıza Zelyut’un uzun yılların emeği olan Seçkinler Kitabı. Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadarki derin divan şiiri geleneğimizin küçük bir özeti. Yazarın da dediği gibi, o güzelim beyitlerin neyi ifade ettiğini çok iyi anlatıyor. Aynı zamanda bu büyük şiir geleneğinden yapılmış en seçme dizeler de bu kitapta yer alıyor. Dolayısıyla bu eseri çok anlamlı buluyorum. Bu kitaptaki şiirler okundukça ne kadar köklü bir geleneğin temsilcisi olduğumuzun bir kez daha hatırlanmasını arzu ederim.

  Seçkinler Kitabı 700 yıllık bir geleneğin birikiminden damıtılmış seçkin dizelerle dolu.

  İyi okumalar diliyorum.
  Sevgi ve saygılarımla

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 22 x 16 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 344
  Barkod : 9786258049442

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Rıza Zelyut

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.