sadsad x
asdasd
Yeni

Sebilürreşad Dergisi Sayı: 1077 Haziran 2022

Sebilürreşad Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Buhranlarımız, bir “çıkış yolu” adlı çalışma!
  Sebilürreşad yazarlarımızdan Said Halim Paşa, velud/verimli bir fikir ve düşünce insanıdır. Bugün, dünyanın yaşadığı ve ülke olarak bizimde artık aurosundan etkilendiğimiz buhran, aslında son yüzyılın başında Osmanlı’nın yüzleştiği, paylaşım savaşıyla sonuçlanarak acı bir fatura ödediği savaşın getirdikleriyle bugün dünyanın yüzleştiği hadise sebepleri bakımından farklı olsa da sonuçları bakımından aynıdır. Ve eğer dikkat edilmezse fiziki sonuçlar bakımından da Osmanlı’ya yaşatılan acı reçete ülke olarak bizimde karşılaşacağımız bir sonuç doğurabilecektir.
  Mehmet Akif üstadın ve Sebilürreşad çevresinde kümelenen vatansever, inançlı, İslami hayatın içinde “birlik ve beraberlik” dili geliştiren isimlerin tümü yüzleştikleri bu sorunların çözümü için hem fikir hemde sahada aktör olarak yer almış isimlerden oluşmaktadır. Sebilürreşad olarak geçtiğimiz yıl “Çıkış Yolu” özel sayısı hazırlayarak ülkemizin her sahada fikir ve düşünce üreten isimlerinden yazı ve makalelere yer vermişti. Ancak salgın hastalıkla beraber derinleşen ekonomik buhran, ciddi bir tesir alanına doğru ilerlerken yüzyıldan ders alarak, yarına dair fikir ve düşüncelerimizi masaya yatırmak ve dergimizde yer vererek ülkemize ve dünyaya katkı vermeye çalıştık.
  ***
  Bu sayıda yazılarıyla katkı veren tüm isimlere ayrıca teşekkür ederken, Cevat Akkanat’ın özel gayretine teşekkür ediyorum. Yine, Yunus Emre Altuntaş’ın Said Halim Paşa ekseninde ele aldığı makalesiyle, Canan Olpak Koç’un “Akif ve İkiz Buhran” adlı makaleleri dönemin fotoğrafını çekmeye yetiyor. Koç’un makalesinde yer verdiği, “Mehmet Akif, yarım asrı aşan ömrüne birçok farklı siyasal süreci sığdırır. Onun hikâyesi yalnızca 1873 ile 1936 yılları arasında denilemez. Onun ömrü Osmanlı ile Cumhuriyet arasındadır. Sırasıyla II. Abdülhamid dönemi, I. Meşrutiyet, II. Meşrutiyet’in ilanı, İttihat ve Terakki yönetimi, Trablusgarp, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Milli mücadele yılları… Tek bir ömre sığan bin yıllık tarihin özeti gibi. Akif’in yirminci yüzyılın ilk çeyreğindeki şahitliği bu nedenle oldukça değerlidir. İçten ve dıştan kaynaklı zor yılların şahidi ve şairi olur. Mehmet Akif’in ilk buhranına kaynaklık eden hüznü toprak kayıplarıyla başlar. Yürekten bağlı olduğu Osmanlı artık eski şaşalı yıllarını yaşamaz. Öteden beri duyarlı, algıları açık bir genç olarak yetişmiş olan Akif’in her sorumluluk sahibi insan gibi bu duruma üzülmemesi mümkün değildir. Kayıtsızlık onun hayatta başaramayacağı tek hâldir. Lakin onun için fark etmek yeterli değildir. Balkanlar, kutsal topraklar elden gitmeye başlamıştır. Lise yıllarında mürekkebi daldırdığı kalemi bu kayıpları anlatmaya başlamalıdır. Çünkü kaleminden dökülen karanlık yalnız mürekkebin koyuluğu değil içinde çöreklenmeye başlayan buhranın dökülüşüdür. Dolayısıyla Mehmet Akif, buhran adamı olmaktan aksiyon adamı olmaya Balkan savaşlarının ardından başlar…” tespitine katılmamak olmaz.
  ***
  Bu sayıda yine içeriğiyle dolu bir Sebilürreşad hazırladık. Ama okurlarımıza özür borcumuzu ifade edelim. Bu yıl Şubat sayısından sonra yaşanan artış/zam ne ise adı, baskı süreçlerinde Sebilürreşad’ı hayli zorladı. Altıncı yılında ilk defa zamanında baskıya giremedik ve okuyucuya ulaşamadık. Ancak kriz şuan etkilerini sektörümüze yerleşik hale getirdi bu nedenle Haziran sayımızdan itibaren her ayın ilk haftası yayınlanmaya devam edeceğiz. Elimizde olmayan sebepten kaynaklanan bu durum için özrümüzün kabulünü istirham ederiz.
  Yeni sayıda görüşmek ümidiyle…

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ağustos 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 23 x 31 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 31
  Barkod : 3990000097156

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.