sadsad x
asdasd

Sebilürreşad Dergisi Sayı: 1059 Aralık 2020

Sebilürreşad Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un doğumunun 144., vefatının da 84. sene-i devriyesine denk gelen Aralık ayındaki Sebilürreşad’ın bu sayısında Endülüs’ü başlığa çekilerek üstadımızın şehirlerini gündeme getirilmeye çalışıldı.

  Âkif’in Sebilürreşad’daki dava arkadaşı Eşref Edib Fergan’ın Milli Şairimizi anlatan bir yazısı arşivlerden çıkarılarak "Üstad Mehmet Âkif fazileti hayatında yaşadı, eserlerinde yaşattı" başlığıyla okuyucuyla buluşturuldu.

  Fatih Bayhan “Akif’in şehirleri, şehirlerin Akif’i” başlıklı yazısında Mehmet Âkif’in şehirlerinden bahsederken, torunu Selma Ersoy Argon geçmişten bahsedip Cumhurbaşkanlığın davetiyle gittiği Saray’daki izlenimlerini “Âkif’in dünyası, Âkif’in vefası!” başlığıyla anlatmaya çalıştı.

  Lütfi Bergen “Mehmet Âkif’te ahlak tasavvuru” başlıklı yazısında Âkif’in milletin geri kalmışlığını ahlak problemi olarak gördüğünü öne sürmekte. Ali Yakup Cenkçiler Hoca’nın Âkif sevgisini ve Mısır’daki Âkif dostlarıyla tanışmasını “Mehmet Âkif’in Mısır’daki izleri” başlıklı yazısıyla Mustafa Atalar ele aldı.

  “Mehmet Âkif Türkiye’nin modernleşme projesidir” başlıklı değerlendirmesinde, Âkif’in fikri ve mücadelesiyle Türkiye’nin modernleşme projesi olduğunu Talip Işık yazarken, Yusuf Tosun “Âkif’in yetiştiği muhit: Yüzde yüz Fatih şehri” başlıklı çalışmasında “Âkif’in doğduğu muhitin çocukluğuna önemli tesirleri söz konusudur. Akif, çocukluğunun geçtiği Fatih’te yer alan mahalleyi şöyle anlatır bir şiirinde” ifadelerine yer vermektedir.

  Meryem Tekin “İslam münevverlerinin şahı Mehmet Âkif” başlıklı araştırma yazısından Azerbaycanlı ve İranlı edebiyatçılar üzerinden Âkif’in Fars edebiyatına bakışını değerlendirirken, Abdurrahman Dilipak “Âkif’in ayak izleri” başlığıyla kaleme aldığı yazıda şöyle der: “Akif, coğrafya olarak da gezdi, gönül ikliminde de gezip durdu. Avrupa’yı da gördü, Afrika’yı da. Hicazı da gördü. İttihat Terakki’yi de, Cumhuriyeti de. Savaşı da gördü, barışı da.”

  Mustafa Özçelik ile Sebilürreşad adına yapılan “Âkif, Endülüs'ü görerek şiir yazmayı düşlemiştir” başlıklı söyleşide önemli tespitleri okuyacağınıza eminiz. Önemli bir değerlendirme de Cevat Akkanat’ın “Mehmet Akif'in olumsuz ‘rejim’ tutumlarıyla mücadelesi” başlıklı yazısıdır.

  Dosya konusu dışındaki yazılar arasında bulunan Mehmet Akif Işık’ın “Bir zamanlar” başlıklı hatırası bizlere yine zamanda yolculuk yaptırırken, Mehmet Poyraz “99 yıl sonra gündeme gelen eser” başlıklı yazısında bugüne kadar pek bilinmeyen ve ilk olarak 1921’de, Latin alfabesiyle 2020’de yeniden neşredilen Azerbaycan ve İnkılabı adlı kitabı anlatmaya gayret etti.

  Bu sayıda yer alan diğer yazı başlıkları ve yazarları şöyle:

  Kimdir bu Mehmet Âkif?

  Erhan Çamurcu

  Mehmed Âkif'in şiirlerinde mimarimizin sembolik özellikleri

  Selimcan Yelseli

  Mehmet Âkif'in "Ah o Yıldız'daki baykuş" dizesine binaen

  Cevat Akkanat

  Âkif için

  Ayşe Buluç

  Hangi Akif? Akif’in hangisini seviyorsunuz?

  Fatih Bayhan

  Ayrıcalıklı Fransa!

  Erdal Noyan

  Uygarlık tarihimiz ve Kızılelma yolculuğumuz

  Halis Özdemir

  Koşarak gelen adam: Habib Neccar

  Nizameddin Duran

  Son sayfa notları

  Ahmet Efe

  Sebîlürreşad Kudüs Günlüğü

  Mahmut Doğan

  Bir zamanlar bozkırda

  Muhammed Işık

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Kasım 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 24 x 34 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 32
  Barkod : 3990000020102

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.