sadsad x
asdasd

Sebilürreşad Dergisi Sayı: 1052 Mayıs 2020

Sebilürreşad Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Milli Mücadele’nin 100.yılında ve vefatının 81. yıldönümünde düşünce insanı Ahmet Bey Ağaoğlu Sebilürreşad’ın Mayıs 2020 sayısında dosya konusu oldu.

  Türkiye ile Azerbaycan’a düşünce anlamında önemli katkılar sunan Ağaoğlu’nu “Milli Mücadele’de Ahmet Bey Ağaoğlu” başlığıyla kaleme alan Fatih Bayhan yazısında hayat öyküsünün yanı sıra Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde siyasi hayatıyla ilgili kesitler sunuyor: “O, Rusya siyaseti ile, Avrupa siyasetini okuyabilen ve buna karşı hem sahada, hem fikirde reddiyeler geliştiren bir isim oldu. Çağının onu mecbur kıldığı birçok gerçekle yüzleşmekten ve mücadele etmekten asla kaçınmadı. İstanbul’dan Ankara’ya gelir gelmez ilk işi Sebilürreşad’ın yeniden çıkması için çaba gösteren Ahmet Bey Ağaoğlu dağınık olan matbaa makinesini bizzat kendisi toplamıştır.”

  “Ağaoğlu ve gazetecilik” başlığıyla hazırladığı yazısında Cevat Akkanat Ağaoğlu’nun gazeteciliğinden ve yazı dünyasından bahsederken, dönemin önemli isimlerinin de değerlendirmelerini satırlarına taşıdı: “Gazeteciliği din adamlığı vazifesiyle özdeş görmüştür. Ona göre gazeteci, toplumu eğitme, bilgilendirme, doğru istikamete yönlendirme gibi görevlerin adamı olmak zorundadır.”

  Mehmet Poyraz “Ahmet Bey Ağaoğlu Azerbaycan’ı uyandırmıştı!” başlıklı yazısında okurları 1900’lerin ilk yıllarına götürüyor ve Ağaoğlu’nun Bakü’de yaptığı çalışmaları anlatırken düşünce dünyasının bir bölümünü okuyucuyla paylaşıyor: “Hayatında Mayıs ayının ayrı bir yeri var. Bu ayda Malta'ya sürgüne gönderildi, sürgünden döndü ve 19 Mayıs 1939 günü hakkın rahmetine kavuştu. Avrupa'ya ilk tahsile giden Azerbaycanlıdır ve Rusya Müslümanları kongrelerinin de ilk fikir sahiplerindendir. Cemaleddin Efgani, Abdürreşid İbrahim ve İsmail Gaspıralı, Ağaoğlu'nun fikir dünyasını şekillendirmiştir...”

  II. Meşrutiyet sonrası İslâmcılığı değerlendiren Murat Onaran “İstibdat, hürriyet, İslâmcılık” başlıklı yazısında Ağaoğlu ve diğer Rusya Müslümanları hakkında tespitlerde bulunuyor: “Yusuf Akçura, Ahmet Ağaoğlu, Halim Sabit gibi fikir adamlarının 1913-1914 yıllarına kadar Sıratımüstakim-Sebilürreşad kadrosu içinde yer almaları da II. Meşrutiyet’in ilk yıllarında İslâmcı - milliyetçi-Batıcı ayırımının henüz teşekkül etmediğini göstermektedir.”

  Ahmet Bey Ağaoğlu’nun 1910 yılında Sıratımüstakim’de yayımlanan “Âlem-i İslâm ve Siyâsiyât-ı Umûmiyye” başlıklı yazısının da yer aldığı Sebilürreşad’ın 1052.sayısının diğer yazı başlıkları ve yazarları ise şöyle:

  COVİD-19, kapitalizm ve hukuk

  Lütfi Bergen

  Korona, insanlık "Hira"sı mı?

  Servet Hocaoğulları

  Vebadan koronaya

  Mehmet Akif Işık

  COVİD-19, Anarşik düzenle baş etmenin yolu: İyilik ve gönüllülük

  Ayşe Özdemir

  Zekat mı dediniz?

  Abdurrahman Dilipak

  Kavi dostlukların mavera duruşu

  Recep Garip

  Hayat bir dilemmadır

  Abdulaziz Tantik

  Kimin için öldüler?

  Erdal Noyan

  Aşk meleğinin getirdiği oruç

  Recep Garip

  Seyahat ve tatil - II

  Ahmet Onay

  Ölüm ve sanat arasındaki mutlak ilişki üzerine

  Selimcan Yelseli

  Kültürün ses tiplerine ve kulak zevkine etkisi - I

  Eftalya Fettahoğlu Emirmiran

  Bu bahar ölmek de zor Bella

  Şahan Çoker

  Şakir Kurtulmuş şiirlerinde imge ve eylem

  Yunus Emre Altuntaş

  Çernaya sotnia

  Cevat Akkanat

  Sebîlürreşad okuyucusuyla hasbihal

  Fatih Bayhan

  Sebîlürreşad Kudüs Günlüğü

  Mahmut Doğan

  Esasta değişim - IV

  Mahmut Özbay

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Nisan 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 24 x 34 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 32
  Barkod : 3990000098142

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.