sadsad x
asdasd

Postmodernizmin İz Düşümleri

İpek Okkay

Kriter Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Postmodern dönemle birlikte, tüketici için üretmek, tasarruf etmek ve sermaye biriktirmek temel amaç olmaktan çıkmıştır. Modernizm döneminde, üretim odaklı ekonomiler, yerini tüketim merkezli yaşam biçimlerine bırakmıştır. Bu yaşam biçimi ve ticaret anlayışı, kitlesel tüketimi özendiren, postmodern bir kültürün oluşumuna zemin hazırlamıştır. Zira tüketim kültürü, postmodern bir kültürdür.
  Postmodernite her ne kadar modern sonrası bir toplumu tanımlamak üzere kullanılsa da, aslında yeni insan, toplum, düzen ve yaşama dair bir “süreci” ifade etmektedir. Postmodern dünyada; arzu ve isteklerini ötelemeyen, anlık yaşamayı tercih eden, farklı deneyimler yaşayan, özgürlüğüne düşkün, sanata, spora, edebiyata, hobiye ve bilime merak saran, ama en önemlisi, kendisi için yaşayan kişi ile onun tercihleri, yaşamın merkezinde yer almaktadır. Ötekilere benzememek, farklı olmak, postmodern tüketicinin/bireyin önemli bir özelliğidir. Bu bağlamda; moda, teknoloji kullanımı, görünür olmak, toplumsal statü, yerleşim yeri ve tasarımlar ile farklılığın peşinden koşan birey, diğer yandan da “teklik içinde çokluk, çokluk içinde teklik” prensibini benimseyerek, çoğulculuğa da inanmaktadır.
  Postmodern insan rahat ve esnektir. Duygu ve hislerine yöneliktir. 'Kendin ol' tutumuna sahiptir. Aktif bir insandır ve anlam için kendi kişisel yolunu izler. Gerçek iddiası'nda bulunmaz, sürekli olan yerine, geçici olanı tercih eder. “Yaşa ve izin ver, yaşayalım” tavrındadır. Gelenek ve eskiyle barışıktır. Egzotik, kutsal ve nadir olana olumlu bakar. Genel ve evrensel olan yerine, yerele yöneliktir ve kendi yaşamıyla ilgilidir. Evlilik, aile, din ve ulus gibi eski sadakat ve modern bağlılıklar yerine kendi ihtiyaçlarına yöneliktir. Yaşanacak tek bir hayatı olduğuna inanan birey, yaşantısında kolaylıklar arzularken, aynı zamanda, aceleci ve telaşlı bir tutum da sergilemektedir. Tüketici davranışları moderniteden farklıdır. Sürekli bir koşuşturma ve dolaşma hali hakimdir. Postmodernitede, modernizmin Newton tabanlı hiyerarşik ve düzenli yapısı, yerini Kuantum’dan kaynaklanan/beslenen kaotik ortama bırakmaktadır...
  Özetle; editörlü kitabımızın öncelikli amacı; hayata dair hemen her alanda kendini hissettiren postmodernitede, postmodernist yaklaşımların iz düşümlerini paylaşmaktır. Postmodernizm ile ilgili alana katkı sağlayacak kaynak yaratmaktır.

   

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Haziran 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16.5 x 23.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 368
  Barkod : 9786257033893

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  A. Tamer Güler
  Arzu Kızbaz
  Bahşende Çoban
  Belgin Yazıcı
  Duygu Aydın Aslaner
  Ebru Özgen
  Emel Oturak
  Erdem Varol
  Eren Aslan
  Esra Bayhantopçu
  Eylem Özçimen
  İhsan Karlı
  İpek Okkay
  Kübra Karapınar
  Melike Sejfula
  Merve Çelik Varol
  Onur Salkım
  Onur Şişman
  Özge Özkök
  Özlem Göksel
  Ruken Özgül Kılanç
  Selen Butgel Tunalı
  Sevgi Nur Sadedil
  Sevim Karaalioğlu
  Tayfun Güven
  Volkan Ekin
  Yusuf Budak
  Zeynep Benan Dondurucu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.