sadsad x
asdasd
 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Okul PDR Servisi Kitabı, Size Ne Katacak?

  “Okul PDR Servisi” kitabı; özellikle lise, ortaokul, ilkokul, anaokulu, etüt ve kurs merkezi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi gibi eğitim kurumlarında görev yapan Okul Psikolojik Danışmanı ve Rehber Öğretmeni meslektaşlarımız ile staj derslerinde yararlanmaları için PDR bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerine hitap edecek şekilde hazırlandı.

  Lisans sürecinde kaliteli bir eğitim programından geçen PDR bölümü mensupları; buna rağmen, mezun olduktan sonra özellikle okul ortamında görev yaparken deyim yerindeyse “sudan çıkmış balık” hissi yaşayabiliyor. Alanda çalışan arkadaşlarımız üniversite sürecinde edindikleri teorik ve kuramsal bilgileri, pratik uygulamaya dönüştürmek için desteğe ihtiyaç duyuyor.

  Eser, 2017 ve 2018 Yılında Yapılan Güncel Değişikliklere Göre Hazırlandı

  Meslektaşlarımızın gündeminde yoğun olarak; Ağustos 2017’de güncellenen Yeni Rehberlik Çerçeve Planı, 1 Kasım 2017’de Mesleki Yeterlik Kurumu (MYK) tarafından “Psikolojik Danışman” unvanının tescil edilmesi, 10 Kasım 2017’de Yeni Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin yayınlanması, resmi evrak işleri, yönetmelikler, genelgeler ve mevzuatlar yer alıyor.

  Bu unsurlar, okul ortamında çalışan Psikolojik Danışmanların bilgi edinmeye ve destek almaya ihtiyaç duydukları konu başlıkları olarak öne çıkıyor. Okul PDR Servisi; özellikle göreve yeni başlayan veya meslekte henüz 10 yılını doldurmamış meslektaşlarımız ile okul ortamında staj yapacak olan PDR lisans öğrencileri için yanından ayıramayacakları bir kaynak olacak şekilde tasarlandı.

  PDR Uzmanının, Resmi ve Hukuki Sorumlulukları İşleniyor

  Okuyacağınız kitap, mesleğini icra eden Okul Psikolojik Danışmanlarına, eğitim kurumlarında yaşanan durumlar hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor ve PDR hizmetleri kapsamında karşılaşılan sorunlara yönelik işlevsel çözüm stratejileri öneriyor.

  Kitabın içeriğinde, okul ortamında bir yıl boyunca yerine getirilmesi gereken resmi ve yasal sorumlulukların yanı sıra; zorunluluğu olmayan ancak uygulandığında öğrencilere eğitsel ve psikolojik açıdan fayda sağlayacak faaliyetlere de yer veriliyor. Diğer yandan eserde; müfettiş denetimi sırasında incelenen çalışmalar ve dosyalar ele alınıyor.

  2. Baskı Teknolojiye Ayak Uydurarak Dijital Kitap Halinde Tasarlandı

  Okul PDR Servisi’nin ikinci baskısında; içerikte birçok ekleme, çıkarma ve güncelleme çalışması yapıldı. İlk baskıya göre kitabın tam 200 sayfası yenilendi ve ikinci baskı adeta ayrı bir kitap oldu. (Bu anlamda kitabın ilk baskısını temin eden okurlarımıza, bu baskıyı da edinmelerini öneriyor ve çok memnun kalacaklarını belirtmek istiyoruz.)

  Ayrıca yeni baskıda “karekod destekli dosya paylaşımı” yöntemiyle tekno-kitap haline getirilen eser; cep telefonu aracılığıyla, MEB tarafından yayınlanan resmi yazılar ile PDR servisinde kullanılacak dosyalara ve dökümanlara artık saniyeler içinde ulaşabilmeyi sağlıyor. Kitap, onlarca farklı konuyu derinlemesine ele alıyor ve meslektaşlarımızı PDR servisinde kullanılacak formlara, envanterlere, evraklara, yönetmeliklere ve mevzuatlara direkt olarak yönlendiriyor.

  “Damdan Düşenin Halinden Anlayan” Bir Çalışma...

  Bu çalışma, Okul Psikolojik Danışmanı ve Rehber Öğretmeni meslektaşlarımıza yönelik hazırlanan bu formattaki ilk ve tek kitap olma özelliği taşıyor.

  Yazar, özel sektörde ve devlet kurumlarında toplam 7 yıldır Okul PDR Uzmanı olarak görev yapıyor. Birçok farklı okul türünde çalışmanın kazandırdığı mesleki deneyimi; PDR alanında doktora yapıyor olmanın getirdiği akademik birikimle bütünleştiriyor. Böylece sırça köşkten bakıp PDR uzmanlarına seslenen bir eser değil, “damdan düşenin halinden anlayan” bir kitap ortaya çıkıyor.

  Okul Ortamında Psikolojik Dayanıklılık Kazanmak ve Motive Olmak İçin

  “PDR Servisi” veya “Rehberlik Odası” birçok meslektaşımız için, yaşadıkları zorluklardan dolayı bir süre sonra nefes almakta dahi zorlandıkları bir ortama dönüşebiliyor. Büyük hedeflerle, aşkla ve azimle göreve başlayan arkadaşlarımızın; 25 yıla yayılması gereken mesleki enerjileri, üç yılda hatta bir yılda bile tükenebiliyor.

  İşte bu eserin ortaya çıkma nedenlerinden birisi de, bu durumun önüne geçmeye çalışmak... PDR uzmanının yorulmadan, yılmadan ya da tükenmişlik yaşamadan okul ortamında mesleğini nasıl icra edebileceğini anlatmak…

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Kasım 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 23 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 400
  Barkod : 9786056745362

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Abdullah Yalnız

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.