125 TL ve üzeri Siparişlerinizde 29,90 TL Yerine 19,90 TL, 250 TL ve Üzeri Tüm Siparişlerinizde
KARGO BEDAVA!
Hesabım
Henüz üye değil misiniz?
Kayıt Ol
Sepetim

Natama Şiir ve Eleştiri Dergisi Sayı: 36 Ekim – Aralık 2022

0.0
%25
35,00 TL
26,25 TL
Kitap Bilgileri
Basım Tarihi : Ekim 2022
Basım Yeri : Türkiye
Basim Dili : Türkçe
Boyutlar : 16 x 24
Cilt Durumu : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 80
Barkod : 3990000038965

Stokta Yok

Gelince Haber Ver
35,00 TL
%25
26,25 TL
Ürün Açıklamaları

Bu sayı, Davut Yücel’in Orhan Veli şiiriyle ilgili kaleme aldığı “Şiirde ses IV: Orhan Veli’de şiirsel mırıltının politikası” başlıklı yazısıyla açılıyor. Derginin iç kapağında Ece Ayhan, ödüller, Eceabat Belediyesi Şiir Ödülü, Orhan Koçak ve “edebiyatta sevimsizliğin yeri” bağlamında bir çıkış yazısı var.

Enis Akın “İşte şimdi çamura bastınız mühendisler! Seve seve şiir okuyacaksınız!” başlıklı yazısıyla, yazılımcıların yapay zeka yoluyla metinden görsel üreten DALL-E 2 uygulamasının şiir ve sanatının geleceğini nasıl etkileyeceğini sorguluyor. Ayrıca Natama’nın kapak görseli de İran’da devlet tarafından dövülerek öldürülen Mahsa Amini’ye ve İran’daki kalkışmaya dair, DALL-E 2 uygulamasına çizdirilen bir selam içeriyor.

Görsel dosya serimizin bu sayıdaki konuğu performans sanatçısı Şükran Moral. Çağla Bölek “artist mirror” başlıklı ön yazısıyla Moral’ın çalışmalarına ışık tuttu.

Sabit Kemal Bayıldıran “Yahya Kemal’i `yerlilik` üzerinden okumak” başlıklı yazısıyla Yahya Kemal’in şiir dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Natama’nın çeviri şiir sayfaları bu sayıda Enis Akın’ın tanıtımı ve şiir çevirileriyle Pakistanlı şair Faiz Ahmed Faiz’e ayrıldı.

Ümit Güçlü Can Yücel’in “yüksek sesle şiir” tezini inceledi.

Ahmet İnam Turgut Uyar şiirini “şiirde söz var mı” sorusuna cevap arayarak yazdı.

Bu sayının şairleri: Gül Abus Semerci, Reha Yünlüel, Melda Köser, Betül Tarıman, Berf Çakmakçı, Canan Yaka, Enis Akın, İsmayil Sakin, Betül Aydın, Süreyyya Evren, Ergin Yıldızoğlu, Adnan Metin, Davut Yücel, Ediz Aksoy ve Vedat Barga.

Kitap değerlendirme bölümünde Davut Yücel iki kitabı karşılaştırarak “Somut/görsel şiirin ideolojisi olur mu” sorusuna yanıt aradı. İlk kitap içinde 50’den fazla sanatçı ve şairin yer aldığı, Türkiye’den de Barış Çetinkol, Serkan Işın ve Ercan y Yılmaz’ın işlerinin bulunduğu “The New Concrete: Visual Poetry in the 21st Century” adlı antoloji; ikincisi ise 2021 yılında sergi olarak da yaşam bulan, iki tasarımcının e-posta aracılığıyla birbirlerine gönderdikleri 206 adet mektuptan oluşan “Re: Re: Letters Between Yunus Ak & Umut Altıntaş”.  Canan Yaka ise Cemed Lomanın Darbuka Solo adlı ilk şiir kitabı hakkında yazdı.

Yeni yılda görüşmek üzere merhaba.

Basım Tarihi : Ekim 2022
Basım Yeri : Türkiye
Basim Dili : Türkçe
Boyutlar : 16 x 24
Cilt Durumu : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 80
Barkod : 3990000038965

Yazar Adı
Kolektif

Ürün Yorumları
Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.