sadsad x
asdasd

Marazi İlişkiler

Beste Kalkan

Gece Kitaplığı

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Marazi ‘hastalıklı’ ve ‘takıntılı’ anlamına gelir.

  Bu durumu ilişkilere uyarladığımızda da belli semptomlarla marazi ilişkileri tanımlayabiliriz:

  Dünyanın sadece onun etrafında döndüğü fikrine körü körüne inanan; kendisini her şeyin merkezinde gören ve sürekli başkalarıyla kıyaslayan, yaşamı, kendisi ve ilişkileriyle ilgili hayali ve ulaşılmaz beklentilere sahip, hayatı çoğunlukla sanal dünyalarda yaşayan ve paylaşan ,fiziksel çekiciliğiyle ilgili gerçek dışı inançlara sahip, herkesin kendisiyle sevgili olmak istediğine inanan ve inandırılan herkes marazi bir zihniyete sahiptir ve bu insanların ilişkileri de marazi ilişkilerdir. Marazi ilişkilerde; insanlar önce kendilerine ve daha sonra da çevresine yabancılaşmış, ilişkilerinde var olan samimiyeti de zamanla kaybetmişlerdir. Egolarımızı ve zaaflarımızı bir kenara koyup, yanlış gördüğümüz şeyleri değiştirebilme cesaretini gösterebilmeliyiz. Çünkü adı ne olursa olsun bu zihniyet toplumsal bir sorundur ve görmezden gelinmesi mümkün değildir..

  Bizler aldığımız kararlar ve yaptığımız seçimlerle şekillendiriyoruz hayatlarımızı. İstemeden yaptığımız hataların bedelini de gözümüzden sakındığımız çocuklarımıza ödetiyoruz farkında olmadan. Belli tip bir zihniyeti benimsiyor ve bilinçli yürüyemiyoruz hayat yolunda. Bu nedenle; yanlışın nerde olduğunu, bunların sebeplerini, bundan nasıl kurtulanacağını, ilişki ve evliliklerin nasıl daha sağlıklı olabileceğini ‘marazi’ diye adlandırdığım zihniyet üzerinden irdeledim.

  Mutsuzlukların, huzursuzlukların, evlilikteki iletişim sorunlarının ve cinsel sorunların artmasına sebep olmuştur bu zihniyet. Kadın ya da erkek herkes nasibini almıştır bundan. Bir nevi hastalık gibi sarmalamıştır ilişkilerimizi. Bulaştığı her yerde samimiyeti yok etmekle başlar işe; ardından bir yabancı gibi yaşamaya başlarız kendi hayatlarımızı. Gerçek olmayan şeylere inanır ve o yanlış inançlara göre yaşamlarımızı kurgularız. Daha mutlu bir hayat ve daha sağlıklı ilişkiler için, cesaretimizi toplayıp değiştirebilmeliyiz bir şeyleri. Yanlışlarımızdan sıyrılıp, söküp atabilmeliyiz marazi (hastalıklı) hücreleri hayatlarımızdan.

  Bir yolculuk yapıp ruhumuzun derinliklerine, yeniden tanışabilmeliyiz kendimizle…

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2016
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 142
  Barkod : 9786051804774

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Beste Kalkan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.