sadsad x
asdasd
Yeni

Köyleriyle İstanbul

Adil Bali

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • İstanbul, hiç şüphesiz kadim ve müthiş tarihiyle dünyadaki en özel şehirlerden biridir. Büyük ve doğal bir liman olma özelliğiyle ticaret ve sanayi şehridir de. Fakat unutmamak lazım ki İstanbul aynı zamanda bir tarım kentiydi. Yüzyıllarca meyve, sebze ve birçok tarım ürünü şehrin merkezine, çeperinde bulunan bu köylerden taşındı. Hayvancılık da keza çok makbuldü. Yıllar yılları kovaladı ve İstanbul halkının gıdadan ısınmaya kadar türlü ihtiyacını sağlayan köyler, zamanla milyonluk nüfusa ulaşarak ilçelere dönüştü ve köy ifadesi sadece isimlerinde kaldı. Bazıları iktisadi, sosyal ve kültürel değişimlere rağmen günümüzde hâlâ köy olarak varlığını koruma çabasını sürdürüyor.

  Köyleriyle İstanbul bu konuda bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı eser. Kitap gerçek köy statüsünde olan yerleşim yerlerini hikâyesiyle ele alırken bir zamanlar sadece “köy” olarak geçen şimdilerin büyük ilçelerini anlatıyor. Bir yandan değişimin tarihsel izlerini sürerken bir yandan da geçmişte verimli topraklarında yetişmiş lezzetli ürünleri, iz bırakmış edebiyatçıları, Türk sinemasına dekor olmuş mekânları ve bisikletle gezilebilecek rotaları da ele alıyor.

  Köyleriyle İstanbul bugün sayısı gittikçe azalan gerçek manadaki İstanbul köylerinin varlığının önemine dikkat çekiyor ve bu köylerin hikâyesini gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyor. Haydi o zaman İstanbul’un dün ve bugündeki köylerinde bir gezintiye çıkalım…

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 848
  Barkod : 9786258049480

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Adil Bali
  Aydan Çelik
  Bülent Efe
  Çağlar Keyder
  Elda Sasun
  Elif Kızılkaya
  Eminalp Malkoç
  Hulusi Üstün
  Hülya Ekşigil
  İbrahim Balcı
  İbrahim Gökburun
  Nabi Evren
  Nazım Alpman
  Nurduran Duman
  Oktay Güldüren
  Özlem Sertkaya Doğan
  Tahsin Yıldırım
  Tunca Arslan
  Turgay Tuna
  Veysel Güleryüz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.