sadsad x
asdasd
 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Korku, genel olarak gerçek bir tehlike ya da tehlike ihtimali karşısında insan düşüncesinin uyandırdığı derin kaygı duygusu olarak tanımlanır. Bu kitapta, avukat eşi ve iki çocuğuyla rahat bir hayat süren saygın İrene Wagner’in gizli aşkı ve bunun yarattığı korku anlatılmıştır. Sekiz yıllık evliliğinden sıkılan bu kadın, burjuva dünyası çevresinden çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Aslında sevmediği, en ufak bir duygu hissetmediği bir adamla kaçamak bir hayat yaşamak az da olsa İrine’nin hayatına hareketlilik katmıştır. Bu kaçamak esnasında bir gün, şantajcı bir kadın ansızın ortaya çıkar, İrine’yi gördüğünü eğer para vermezse her şeyi kocasına açıklamakla tehdit eder ve İrine parayı verir. İrene de korkusundan parayı verir ve piyanistle görüşmesini de keser. Her hafta para istemek için gelen kadın, İrine’nin korku sebebi olur. Ancak bu gizli ilişkinin bilinme korkusuyla hayatı alt üst olan ve yeni yaşamaya başladığı bütün güzellikleri kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kadın, müthiş bir korkunun pençesine düşer. Şantajcı kadın, en son İrine’nin yüzüğünü fidye olarak alır. Bu sırada kocası şüphelenerek İrine’yi itirafa zorlar. Ama İrine diretir söyleyemez. İrine, şantajcıya kaptırdığı yüzüğünü alamayacağını anlayınca intihara kalkışır. İşte o esnada kocası onu eczanede kolundan tutar. Sonunda kocasının ve sevdiği piyanistin ilgisini kaybeder.

  Bu eserde bir kadının hayatının bir kesitini ve aldatmasını konu edinen yazar, onun şantaj ile korku kapanına kısılmasını, zamanla boğulmasını ve kocasının merhamet ve tüm anlayışına rağmen işlediği günahları bir türlü itiraf edemeyişinden kaynaklanan korkunun zihinde yarattığı birikimleri ve ruhsal bunalımı ustalıkla analiz etmiştir.

  Az cümleyle çok şeyin nasıl anlatılabileceğinin de örneğini veren yazarın az sayfalı kitabı "Korku", bir çırpıda bitirilecek, ancak etkisi kısa sürmeyecek bir kitaptır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Aralık 2018
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : Almanca
  Sayfa Sayısı : 72
  Barkod : 9786052032176

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Nisan Aygün

  Yazar Adı
  Stefan Zweig

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.