sadsad x
asdasd

Kayserili Bir Ticaret Ataşesinin Anıları

Tarık Celal Güven

Türk Dış Ticaret Vakfı

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bu kitapta idealist bir bürokratın, devletinin ve ülkesinin hizmetine adanmışlığı; dış ticaret tarihimizde ilk “Hayali İhracat” olayını ortaya çıkarması nedeniyle ülkesinin çıkarını koruması uğruna maruz kaldığı haksızlıklar karşısında nasıl eğilmeyip dik durduğu, makam ve siyasi ikbal vaat ve fırsatlarına asla itibar etmediği anlatılmaktadır. Okuyucu ayrıca, Kayseri’nin 5.000 yıllık tarihi geçmişinin yoğurduğu ticari yeteneğine uygun olarak yetişmiş Kayserili bir ticaret ataşesinin yurt içi ve yurt dışı görevlerinde yaptığı 42 yıllık çok renkli, ilginç ve düşündürücü hizmet ve meslek anılarını izleme olanağı bulacaktır.

  Tarık Celal Güven, Hamburg, Bonn, Münih, Bern ve Belgrad’da, Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımız nezdinde 14 yıla yakın Ticaret Ataşesi ve Ticaret Müşaviri olarak görev yapmış ve ülkemizin ticari çıkarları uğruna her türlü gayret ve cesareti göstermiştir.

  Kitapta, ticaretin tarihsel gelişimi ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki dış ticaret politikamıza da kısaca değinilmektedir. Bu yönüyle de değerli bir başvuru kaynağıdır.

  Elinizde tuttuğunuz bu “Söyleşi” , ülkemizin ekonomik gelişmesi ve kalkınmasının lokomotifi olan, özellikle katma değeri yüksek sanayi ürünleri ihracatına dayalı dış ticaret konusunda sorumluluk taşıyan bürokratlarımız ile özel sektör girişimcilerimiz ve bu alanda eğitim ve öğrenim gören ve çalışan gençlerimiz için örnek alınacak bir özellik ve değer taşımaktadır.

  “Neler yapmadık şu vatan için!

  Kimimiz öldük; Kimimiz nutuk söyledik.”

  Orhan Veli Kanık

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2018
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 494
  Barkod : 9786058218314

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Ömer Berki

  Yazar Adı
  Tarık Celal Güven

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.