sadsad x
asdasd

İlk Ayrılık - Romantik Komedi Dram Aile Orijinal F

Saki

Saki

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Türkiye’de bir ilk olan, filme çekilmeden önce yayınlanan senaryo serisinin birinci kitabı Yasaklı Afiş’ten sonra, serinin ikinci kitabı İlk Ayrılık da romantik komedi, dram, aile türün de bir film senaryosudur. Konusu “çiftlerin birbirini olduğu gibi kabul etmesi üzerine” olan hikayede, bir çiftin boşanma sürecini ve bu süreçte birbirine oynadığı Ali Cengiz Oyunları’yla günün sonunda herkesin kendi kazdığı kuyuya, kendisinin nasıl düştüğü işleniyor.

  Büyük boy ve küçük boy olarak yayınlanan her iki kitap senaryo yazımı kurallarına uygundur. Karakterler sahne öncesinde tanıtılmış, sıralı olaylar dizisiyle sahnelerin kurgusal dizilimi bir filmin sinema veya TV ekranında aktığı gibi düzenlenmiştir. Bu kitap okuyucuya yazılı bir metnin ötesinde, filmin ilk izleyicisi olmayı, hatta rollerin dağılımını ve mekanların seçimini istediği gibi yaparak filmi bir bütün halinde (kendi dünyasında) çekmeyi deneyimleme imkanı sunuyor.

  Amerikan Senaryo Formatı’yla hazırlanan büyük boy kitap meraklısına, ilgilisine kaynak olacak teknik bir metindir. Senaryonun kendisini görmeyi sağlayarak senaryo nasıl yazılır, sorusunu da temel anlamda cevaplar. İlk Ayrılık kitabının büyük boy tasarımını elinize alıp siz de hikayenizi, bir senaryo haline getirebilirsiniz. Kitabın küçük boy tasarımı ise, keyifli ve akıcı bir film senaryosu okumak isteyenlere daha çok tavsiye edilir.

  Genel Hikaye

  Faik Nuri ile Füreyya boşanma aşamasındadır. Eğitimli, modern ama geleneksel değerleri de barındıran bu çift, üç yıldır evlidir. Faik'in hayata ve olaylara karşı aşırı vurdumduymaz görün mesi, her şeye ama her şeye çok normalmiş gibi sıradan tepki vermesi, Füreyya’yı çileden çıkarmış, sırf bu yüzden Füreyya ondan boşanmak istiyor. Faik de Füreyya ’ya ”he he” der ama, ortada boşanmayı gerektiren bir sebep görmediği için olayı sürüncemede bırakarak zamanla kendi lehine çevirmeye çalışır.

  Tam da bu süreçte Faik’in ilkokul birden, lise sona kadar aynı sınıfta okuduğu ama çok da hoşlanmadığı sınıf arkadaşı ve eski komşusu Feray, küçük kızıyla Amerika’dan bir süreliğine Türkiye’ye gelir. Feray’ın uçağı İstanbul’a inmeden kısa süre önce, annesi Süheyla kısmi felç geçirip hastaneye kaldırılır. Faik’in annesi de komşusu Süheyla’ya refakatçi olur. Bu sırada annesinin tüm uyarılarına rağmen Faik, sınıf arkadaşı Feray'ı havaalanından almaya gitmez. Ayrıca, kendi gitmediği yetmezmiş gibi sırf psikolojik işkence olsun diye eşi Füreyya’yı havaalanına Feray’la kızını almaya gönderir fakat, Faik bununla hayatının hatasını yapar.

  Feray'ı havaalanından alan Füreyya, onun avukat olduğunu öğrenip ona iş teklifinde bulunur. Feray'ın tek işi de Faik’in boşanma avukatı olup Füreyya’yı, Faik’ten sonsuza dek kurtarmak tır. Feray bu işi kabul eder ama, Füreyya’nın eşinin kendi sevimsiz sınıf arkadaşı Faik Nuri olduğunu bilmiyordur. Böylece Faik'le Füreyya arasında Ali Cengiz Oyunları başlıyor fakat sonunda herkes kendi kazdığı kuyuya kendi düşüyor. (Bu filmin yönetmeni sensin)

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 15 x 23 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 168
  Barkod : 9786058068230

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Saki

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.