sadsad x
asdasd

Hızır Hakyol

Özcan İnce

DKY

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • 'Talip pire pir olmakla güncellemeyi başlatan olmalıdır. Talip nuru pak insandır. Yanıp, yunup, soluk verip, ax diyen axret olanıdır. Paklık axretlik olmaktır. Axın kabul etmediği paklanmış sayılmaz.

  Takip ax ile paklanandır. Paklanmak yedi ziyaretin axı ile tebreklenip, yedi ocağın külüne yüz sürmekle mümkündür. Paklığı olmayanın rızalığı olmaz. Canların rızalığı olmadan da rıza şehri kurulmaz. Talip Parstan dönen gönül rızalığı getiren Selman misali divane derviştir.

  Çocukluğumuzda beyaz kefenrengi iç çamaşırlarımızla, sabah güneşinin doğuşuyla aç karnına Şilan Ağacının kızıl çubuğundan yapılmış çemberden geçerek, ya ziyaret olan bir çeşmenin suyundan yada yedi çeşmeden getirilmiş 21 mart sabahı alınmış sudan içerdik. Bu ritueli yaşarak gördüm biliyorum. Bu ateşte pişmeden, bu sudan içmeden talip olunmaz.

  Yol sürmek ateş çemberinden geçmektir.'

  Alevilik ile ilgili herkesin bir söz söylediği günümüzde, Aleviliğin sadece sembol ve terimlerden ibaret olmadığını, kimilerine göre bir din, kimilerine meshep olmasından daha öte bir yaşam felsefesi olduğunu, doğayla ekolojiyle iç içe olan bu yaşam felsefesi nin tarihi köklerinde çok derinlerde bulunduğunu gerçek yaşamdan somut verilerle anlatmaya çalıştığımız bu kitapla Aleviliğin gerçek tanımını ve kimliğini bulacaksınız.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2013
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 319
  Barkod : 9789755535869

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Özcan İnce

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.