sadsad x
asdasd

Felatun Bey İle Rakım Efendi (İncelemeli Sadeleştirilmiş Tam Metin)

Ahmet Midhat Efendi

Divit Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Ahmet Midhat Efendi’nin 1875’te kaleme aldığı Felatun Bey ile Rakım Efendi romanında on dokuzuncu yüzyılda sosyal ve kültürel yaşama giren Batılı tarzda yaşayışın olumsuzlukları ele alınır. Roman, üzerinde durduğu konu bakımından Türk edebiyatının önemli eserlerinden biridir. “Yanlış Batılılaşma”yı edebi bir üslup çerçevesinde anlatan yazar, iki zıt karakter üzerinden birleşen ironik bir söylemle birçok konuya değinir. Romandaki karakterlerin isimleri özellikle seçilmiştir. Yazar isim sembolizasyonu yaparak karakterin özelliklerini ismi ve mizacıyla birleştirir.

  Ahmet Midhat Efendi, bu romanında Osmanlı toplumunun içinde bulunduğu “alafranga”laşmak sorununun üzerine gitmektedir. Bunu yaparken yazar, hem kendince gerçekçi ve idealist bir olumlu tip hem de bunun karşıtı olarak olumsuzunu gösterir. Olumsuz örneğe Osmanlı’daki önceden kalan bir “mirasyedilik” olgusunu da ekler. Zira yazar için sorunun kaynağı belki de mirasyediliktir.

  Bu çalışmada roman, günümüz okurunun zorlanmadan anlayabileceği bir yapıya büründürülmeye çalışılmıştır. Kitabın baş tarafına romanın ayrıntılı incelenmesi konulmuştur.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Şubat 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 12 x 20 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 220
  Barkod : 9786258069686

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ahmet Midhat Efendi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.