sadsad x
asdasd

Derin Tarih Dergisi Sayı: 118 Ocak 2022

Derin Tarih Dergisi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Târık b. Ziyâd’ın 711 yılında yedi bin kişilik ordusuyla İber Yarımadası’na geçmesiyle başlayan Müslümanların sekiz asırlık Endülüs hâkimiyetini Emevî Devleti, Endülüs Emevî Halifeliği, Mülûkü’t-tavaif ve Nasrî Sultanlığı olarak dönemlendirmek mümkündür. Müslümanların Endülüs’teki son siyasî varlığı 2 Ocak 1492’de İspanyolların Gırnata’yı ele geçirmesiyle son bulmuştur.
  Derin Tarih
  ’in Ocak 2022 sayısında da elden çıkışının 530. yıldönümünde Gırnata’nın düşüşü ele alınıyor. İber Yarımadası’nda hüküm süren son İslâm hanedanı olan Nasrî Sultanlığı’nın ya da diğer adıyla Beni Ahmer Emirliği’nin kuruluşundan Gırnata’nın düşüşüne, iki buçuk asra yayılan veda,
  Derin Tarih
  Ocak sayısında.

  “Gırnata’nın Düşüşü: 1492”
  dosya konusunda ilk olarak
  Prof. Dr. Lütfi Şeyban
  “Dünyanın Ziyneti” Endülüs’ün yitirilmesinin ardındaki tarihî, içtimaî ve siyasî sebepleri sıralarken Ortaçağ İslam Tarihi uzmanı
  Dr. Javier Albarran
  ile İspanyol milletinin “şeytanlaştırılan Endülüs’ün yeniden fethiyle” oluşturulduğunu konuştuk.
  Doç. Dr. Feridun Bilgin
  Gırnata’nın işgali ile İspanya’ya küresel güç olma yollarının açıldığını kaleme alırken
  Prof. Dr. Marí
  a Mercedes Delgado Pérez
  ise Kastilya Krallığı ile Nasrî Sultanlığı arasındaki diplomatik ilişkilere değindi.

  “Gırnata’nın Düşüşü: 1492”
  dosya konusu haricinde ise
  Prof. Dr. Mustafa Kara, Prof. Dr. Mustafa Alican, Araştırmacı-Yazar Fatma Türk Toksoy
  Prof. Dr. Adnan Demircan
  Dr. Rıza Kurtuluş

  Tarihçi-Yazar H.Yıldırım Ağanoğlu, Tarihçi-Yazar Dursun Gürlek, Dr. Ahmet Uçar, Muhammed Mahmut Bakır, Samet Tınas, Yakın Tarih Araştırmacısı Hüseyin Yürük, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal, Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Deniz Çıkılı

  Oktay Türkoğlu, Yazar, Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder ve Canan Aytaş gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

  Derin Tarih ek kitap olarak bu ay, hem cumhuriyet devrine hem de tek parti devrine ışık tutacak mahiyette bir eseri ortaya çıkartıyor. İsmet İnönü’nün kardeşi Hasan Rıza Temelli’nin beş parasızlıktan milyonerliğe nasıl çıktığına dair 1950-1951 yıllarında
  Hür Adam gazetesinde tefrika edilen Kambur Rıza Nasıl Milyoner Oldu? 
  İsimli eser bütün okurlara armağan ediliyor.

  Ayrıca üzerinde, Hattat Abdülkadir Hisarî’nin fırçasından üzerinde kalyon resmi bulunan “2022 Osmanlıca Takvim” hediye.

  Tarih okuyan şaşırmaz.

  Târık b. Ziyâd’ın 711 yılında yedi bin kişilik ordusuyla İber Yarımadası’na geçmesiyle başlayan Müslümanların sekiz asırlık Endülüs hâkimiyetini Emevî Devleti, Endülüs Emevî Halifeliği, Mülûkü’t-tavaif ve Nasrî Sultanlığı olarak dönemlendirmek mümkündür. Müslümanların Endülüs’teki son siyasî varlığı 2 Ocak 1492’de İspanyolların Gırnata’yı ele geçirmesiyle son bulmuştur.Derin Tarih’in Ocak 2022 sayısında da elden çıkışının 530. yıldönümünde Gırnata’nın düşüşü ele alınıyor. İber Yarımadası’nda hüküm süren son İslâm hanedanı olan Nasrî Sultanlığı’nın ya da diğer adıyla Beni Ahmer Emirliği’nin kuruluşundan Gırnata’nın düşüşüne, iki buçuk asra yayılan veda,Derin TarihOcak sayısında.

  “Gırnata’nın Düşüşü: 1492”dosya konusunda ilk olarakProf. Dr. Lütfi Şeyban“Dünyanın Ziyneti” Endülüs’ün yitirilmesinin ardındaki tarihî, içtimaî ve siyasî sebepleri sıralarken Ortaçağ İslam Tarihi uzmanıDr. Javier Albarranile İspanyol milletinin “şeytanlaştırılan Endülüs’ün yeniden fethiyle” oluşturulduğunu konuştuk.Doç. Dr. Feridun BilginGırnata’nın işgali ile İspanya’ya küresel güç olma yollarının açıldığını kaleme alırkenProf. Dr. María Mercedes Delgado Pérezise Kastilya Krallığı ile Nasrî Sultanlığı arasındaki diplomatik ilişkilere değindi.

  “Gırnata’nın Düşüşü: 1492”dosya konusu haricinde iseProf. Dr. Mustafa Kara, Prof. Dr. Mustafa Alican, Araştırmacı-Yazar Fatma Türk Toksoy,Prof. Dr. Adnan Demircan,Dr. Rıza Kurtuluş,Tarihçi-Yazar H.Yıldırım Ağanoğlu, Tarihçi-Yazar Dursun Gürlek, Dr. Ahmet Uçar, Muhammed Mahmut Bakır, Samet Tınas, Yakın Tarih Araştırmacısı Hüseyin Yürük, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal, Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Deniz Çıkılı,Oktay Türkoğlu, Yazar, Sunucu-Tiyatrocu Mehmet ÖnderveCanan Aytaşgibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

  Derin Tarihek kitap olarak bu ay, hem cumhuriyet devrine hem de tek parti devrine ışık tutacak mahiyette bir eseri ortaya çıkartıyor. İsmet İnönü’nün kardeşi Hasan Rıza Temelli’nin beş parasızlıktan milyonerliğe nasıl çıktığına dair 1950-1951 yıllarındaHür Adamgazetesinde tefrika edilenKambur Rıza Nasıl Milyoner Oldu?İsimli eser bütün okurlara armağan ediliyor.

  Ayrıca üzerinde, Hattat Abdülkadir Hisarî’nin fırçasından üzerinde kalyon resmi bulunan “2022 Osmanlıca Takvim” hediye.

  Tarih okuyan şaşırmaz.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ocak 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21 x 27.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 144
  Barkod : 3990000075582

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.