sadsad x
asdasd

Blazing Combat

Alex Toth

Flaneur Books

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • 1960’lardaki Vietnam Savaşı esnasında, savaş-karşıtı hareket ortaya henüz belirgin biçimde çıkmamışken, savaş denilen şeyin kahramanlık anlatılarıyla perdelenen gerçeğini anlatmak için Blazing Combat vardı. 1966’da yasaklanana ve piyasadan silinene dek, bir yıl içinde 4 fasikül çıkarmayı başaran dizi efsanevi çizgi roman yazar ve editörü Archie Goodwin’in liderliğinde seçkin bir yazar ve çizerler grubunun elinden çıkmıştı ve kitap, bugün de, yayınlanmış en önemli savaş çizgi romanlarının başında gelmektedir. Vietnam Savaşı’ndan yola çıkarak savaş tarihinde gezinen eser, savaşın yarattığı tahribatın izini kimi zaman muharebe meydanında, kimi zaman çatışmanın “uzağındaki” çevrelerde, kimi zaman insan ruhunun derinliklerinde, gökyüzünde ya da denizin diplerinde sürüyor. İkonik savunmalardan post-apokaliptik geleceklere, savaşın kazananının sadece masa başında ona karar verenler olduğunu söyleyen / ima eden Blazing Combat, dönemin savaşperver egemen ideolojisi tarafından hedef tahtasına konulmuş ve yayınına son vermek zorunda kalmıştı.

  Eşsiz çizgiler, sahadaki “aksiyonu” okura yaşatan sinematografik kompozisyonlar, kendi hayatının anlatıcısı haline gelen sorgulayıcı iç sesler; ölenlerden de olsa kalanlardan da, harcanan kuşaklar… Blazing hikâyeleri sadece 1960’larda halen “oyuncak” bir tür olarak görülen çizgi roman sanatını ehil ellerde karşı-kültüre ciddi bir katkıda bulunacak bir “yeni” medya haline getirmekle kalmıyor, kendi şimdisinden geçmişe ve geleceğe bakarak, tüm zamanlara da sesleniyor: Barışı savunun.

  Blazing Combat’ın dört sayısı, ilk yayınlanmalarından yarım yüzyıl sonra tek cilt halinde, Archie Goodwin ve James Warren röportajlarını da içeren, her biri numaralandırılmış, sert kapaklı 777 kopya bir edisyonla Türkçe’de.

 • Özellikler

  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 19 x 26.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 228
  Barkod : 9786058523920

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Egemen Görçek

  Resimleyen Adı
  Al McWilliams
  Alex Toth
  Angelo Torres
  Eugene Colan
  George Evans
  Gray Marrow
  Joe Orlando
  John Severin
  Maurice Whitman
  Reed Crandall
  Russ Heath
  Russ Jones
  Tex Blaisdell
  Wallace Wood

  Yazar Adı
  Alex Toth
  Archie Goodwin
  Reed Crandall
  Wallace Wood

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.