sadsad x
asdasd

Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap

Melike Taşçıoğlu

YEM Yayın

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Kitap elle tutulan, gözle görülen, taşınabilen, sahip olunabilen, bir "dış"ı ve "iç"i olan, açılabilen ve kapanabilen bir nesnedir. Dışı (genellikle) kalındır, serttir; tıpkı bir kaplumbağa gibi içindekini sert kabuğuyla korur. İçi sayfalardan oluşur, sayfalar zaman ve bedenle birleşerek etkileşimli sıralı anlatım olanakları sunar. Taşıdıklarını aktarmanın deneme-yanılmalarıyla biçimlenen kitap formu, "kil tabletler"den "elektronik tabletler"e evrilen bir dönüşüm süreci yaşamıştır. Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap, bu süreci ortaya koymasının yanı sıra, eski yüklerinden arınıp yeni üretim biçimlerinden de yararlanarak özgürleştiği günümüzde, kitaba eleştirel bir bakış açısı ve yaratıcı bir yapıcılıkla yaklaşıyor, kitabın görsel iletişimde gelebileceği noktaları sorguluyor.

  Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap, tanımından tarihçesine, anatomisinden çoğaltılabilir bir sanat eseri oluşuna, üretim biçimlerinnden bağımsız düşünülemeyecek üçboyutlu bir tasarım nesnesi olmasından kullanıcısıyla karşılıklı etkileşimine uzanan çok geniş bir biçimde "kitap"ı anlatıyor.

  Bu kitapta "kitap", kavram ve bir nesne olarak;

  Yazının bulunuşundan kil tabletlere ve parşömenlere işlenmesine, kitabın kodeks formunu alarak endüstriyel yöntemlerle basılmasından günümüzün elektronik tabletlerine dönüşmesine uzanan tarihsel süreç;

  Kitabın fiziksel organları olan cilt, kapak, iç sayfa, kağıt, tipografi vb.nin teknikleri;

  Okuyucunun "kullanıcı" olarak tanımlanmasını öngören etkileşime açık bir iletişim aracı oluşu

  ayrıntılı olarak, bir akademisyen titizliği ve bir grafik tasarımcı yaratıcılığıyla harmanlanarak aktarılıyor.

   

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Nisan 2013
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 23 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 186
  Barkod : 9789944757966

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Melike Taşçıoğlu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.