sadsad x
asdasd

Anlaşılamam Bu Dünyada Asla

Paul Klee

Ve Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Akın Art ile H. Ali Sözen’in Almancadan çevirdiği, çeviri editörlüğünü Melih Levi’nin yaptığı Anlaşılamam Bu Dünyada Asla ile Paul Klee’nin şiirleri Türkiyeli okurla ilk kez buluşuyor.

  Aylin Antmen ile Kenan Yücel’in birlikte yayıma hazırladığı kitapta, Antonin Artaud’nun Klee’yi anlatan yazısı, Melih Levi’nin önsözü, Akın Art ile H. Ali Sözen’in çeviri sürecini anlattıkları bir yazı ile Felix Klee’nin sonsözü de yer alıyor. Şiirlere Klee’nin resimleri eşlik ediyor.

  Resimleriyle şiiri etkileyen, ülkemizde özellikle İkinci Yeni şairlerinin açık ya da örtülü göndermelerde bulunduğu Paul Klee’nin şiirleri, şiirsel tadının yanı sıra, bir entelektüelin düşünsel serüvenini bizlere göstermesi açısından da keyifli. Şiirlerde zaman zaman bilim alanındaki gelişmelere ve farklı sanat dallarına yapılan göndermelere rastlıyoruz. Ancak en çok dikkat çeken sorunsallar ontoloji ve teoloji alanına ait. Şiirlerde tanrı ve ‘tanrılık’ konusunda pek çok provokatif önermeye rastlamak mümkün.

  Şimdi, “Sanat görünür olanı yansıtmaz, sanat görünür kılar.” diyen Klee'nin şiirleriyle tanışma vakti!

  "Bu şiirler Wittgenstein’ın sonradan keşfettiği dilin tasvir etme değil, yapma, hayata geçirme potansiyelini vurguluyor. Her tasvir aynı zamanda bir değer biçme eylemini, her isimlendirme ve konumlandırma yalnızca görüleni değil, görülebilir olanı, göze çarpmaya hazır olanı ve içinde bulunduğu ilişkiler yordamıyla görünürlük kazananı ortaya koyuyor.

  Şair kim, dünyada ne görüyor, dünyayı nasıl algılıyor gibi sorulardan uzaklaşıp dünya hangi şartlar altında görünür bir hâl alıyor ve görünürlük algıda ne tür duyarlılıklar yaratıyor gibi sorulara yönelmek Klee’nin şiirlerini daha iyi anlamamıza olanak sağlayacaktır." (Melih Levi, kitaptaki Önsöz'den)

  "Paul Klee’de,
  dünyanın nesneleri
  düzene kavuşur, –
  görülüyor ki o sadece
  onların yazdırdıklarını kâğıda geçiyor.
  Düzenlenişini imgelerin
  formların
  buradan çizilecek sonuçlarla
  sabitlenmesi ve dengelenmesi düşüncelerin
  tümevarımı, tümdengelimi görüntülerin,
  ve düzenlenişi görüntülerin
  saklı hissi arayışı
  akıldaki imgelerin aydınlanışı –
  bunun gibi şeyler, bence, sanatıdır onun." (Antonin Artaud)

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : Almanca
  Sayfa Sayısı : 72
  Barkod : 9786059626248

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Akın Art
  H. Ali Sözen

  Editor Adi
  Melih Levi

  Resimleyen Adı
  Paul Klee

  Yazar Adı
  Paul Klee

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.