sadsad x
asdasd

100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası – 2 (1950 – 1980)

Belki Duyulur Sesim

Derya Bengi

Yapı Kredi Yayınları Sanat

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Üç ciltte tamamlanacak 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası’nın ikinci cildi 1950-1980 arasının izlerini sürüyor. Derya Bengi ile Erdir Zat’ın birlikte kaleme aldığı kitap, Türkiye’de çok partili demokrasi deneyiminin ilk 30 yılından, bir yapboz tarihinin kıyılarından sesleniyor.

  Kitabın adı “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar” şarkısındaki bir dizeden, “Bir haykırsam belki duyulur sesim”den geliyor. Şarkıda yeryüzünde yıldızlar kadar yalnız diye tasvir edilen bu insanlar kimlerdi? Yaşadıkları çağ onları nasıl etkiledi, neye benzetti? “Belki Duyulur Sesim” Adnan Menderes’li, Süleyman Demirel’li ve Bülent Ecevit’li yıllara, askerî müdahalelere, Amerikan yardımlarına, “Yanki Go Home” sloganlarına, hızla yayılan gecekondulara, azalan azınlıklara, kılık kıyafetlere, tiryakiliklere, meydanlara ve evlere gazete sütunlarının, dergilerin, Meclis tutanaklarının, mektupların, hatıratların, romanların, filmlerin ve şarkıların penceresinden bakıyor.

  Siyasetin temel tartışmalarının geçirdiği evrimi, gündelik hayatın küçük zevk ve alışkanlıklarındaki değişimi, eğlence hayatında, yeme içme kültüründe, tatil anlayışında, sporda nelerin başlayıp nelerin bittiğini, geçmişten alınan mirasla bugüne bırakılanlar arasındaki dengeyi araştırıyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ocak 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 22 x 27.6 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 396
  Barkod : 9789750851766

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Murat Yalçın

  Yazar Adı
  Derya Bengi
  Erdir Zat

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.